چرخ زندگی : در مسیر موفقیت کجا ایستاده ایم؟

چرخ زندگی

خوشبختی یعنی حالمان با داشته هایمان خوب باشد. داشته هایمان را ارزشمند بدانیم. چرخ زندگی از نظر من قشنگ ترین و کامل ترین مفهوم ارائه شده در خصوص خوشبختی است. از نظر من کسی خوشبخت است که چرخ زندگی متوازن و کاملی داشته باشد. کامل بودن به این معنی است که به تمام قسمت های زندگانی مان حواسمان هست.

درجه خوشبختی و حال خوب هر شخص با میران کامل تر و گردتر بودن این چرخ در زندگی اش قیاس می شود. میزان خوشبختی هرشخصی بر اساس ذهنیت ها و باورهای خودش شکل می گیرد و مقایسه کردن چرخ زندگی خودتان با کس دیگر خیلی مسخره است. در خوشبختی با خود قبلی تان رقابت کنید نه با کس دیگر!

چرخ زندگی از ۸ قسمت تشکیل می شود:

 1. مالی
 2. کسب و کار
 3. خانواده
 4. دوستان
 5. ذهنی
 6. روحی
 7. جسمانی
 8. سبک زندگی

اگر می خواهید چرخ زندگی تان درست بچرخد باید حواستان به این ۸ قسمت زندگی تان باشد. بیایید اجزای مختلف این چرخ را دقیق تر بررسی کنیم.

مالی

این قسمت مربوط به همان اهدافی است که تا به الان نوشته اید.

کسب و کار

در این قسمت باید برای کسب و کار و پرسنل و درآمدتان برنامه ریزی کنید. می خواهید در سازمانی که مشوغل هستید به چه جایگاهی برسید.

خانواده

برای اعضای خانواده تان چه برنامه ای دارید؟ برنامه خود را برای کادوها، جشن ها و … روی کاغذ بیاورید.

دوستان

در آینده برای دوستانتان چه برنامه ای دارید؟

ذهنی

کتاب ها، فایل های صوتی، فیلم های انگیزشی و دوره های آموزشی ای برای رسیدن به اهداف تان باید بگذرانید.

روحی

تکه گمشده خوشبختی در زندگی های مدرن! برای ارتباط معنوی خود چه فکری کرده اید؟ آیا هر روز زمانی را اختصاص می دهید؟

سبک زندگی

چه سفرهایی باید بروید؟ آیا فیلم میبینید؟ تئاتر می روید؟ اهل موسیقی و کنسرت هستید؟

اولین قدم استفاده از یک نقشه، پیدا کردن نقطه ای است که در حال حاضر در آن ایستاده اید. یک نقشه دقیق بدون دانستن و پیدا کردن این نقطه تکه کاغذی بی ارزش است. همین الان دست به کار شوید و چرخ زندگی امروز زندگی تان را ترسیم کنید. این نقطه شروع نقشه موفقیت شماست. بر اساس ضعف هایی که در قسمت های مختلف این چرخ دارید اهداف تان را بازنگری و دوباره نویسی کنید. در واقع هدفگذاری، انتخاب ها و تصمیم های شما تقسیم به هشت قسمت می شود و باید برای هر قسمت برنامه مشخصی داشته باشید.

مطالعه کنید :  عیدی به سبک استادی تغییر : برنامه ریزی

هضم تجربه : چند سال پیش در شرکتی به عنوان سرپرست فروش مشغول فعالیت بودم. هدف های گنده ای در ذهنم داشتم و شب و روز در حال تلاش برای بالا بردن درآمدم برای رسیدن به اهدافم بود. از صبح زود تا شب دیروقت مشغول کار بودم. از دوستان و خانواده و ارتباطات معنوی ام به شدت غافل شدم. با این توجیه که اوضاعم مطلوب شد این کم کاری و کوتاهی را جبران می کنم. دقیقا تبدیل به یک معتاد به کار شده بودم. اوایل شرایط خوب پیش می رفت تا از یه جایی به بعد هرچه تلاش کردم درآمدم ثابت ماند و این باعث دلزدگی من شد. حالا همه چیز در حال بدتر شدن بود و آن قدر اوضاع ارتباطاتم بد بود که نمی توانستم به آنها پناه ببرم.

امروز حدودا یک چهارم آن حجم فعالیت و زمان را برای کسب و کارم میگذارم ولی درآمدم ده برابر گذشته است در عین حال حواسم به همه چیز هست.

ماه به ماه یا هر فصل چرخ زندگی تان را مجددا رسم کنید و با چرخ زندگی قبلی و چرخ زندگی ایده آلی که مدنظرتان است مقایسه کنید.

نمودار چرخ زندگی

نمودار چرخ زندگی

3 دیدگاه برای “چرخ زندگی : در مسیر موفقیت کجا ایستاده ایم؟

 1. M گفته:

  مرسی که چرخه زندگی رو بهم گفتین
  خیلی خوب و موثره تو زندگی
  برای منی که همیشه دوست داشتم تقریبا به همه بعدهای زندگی برسم ولی خب اکثرا وقت‌ها غافل میشدم
  دونستن چرخه زندگی خیلی بهم کمک کرده
  سپاس

 2. پریسا گفته:

  سلام استاد یادگیری ترسیم چرخه زندگی واقعا عالی بود که من به شخصه وقتی با ترسیم زندگی گذشته و بعد یادگیری از کلاسهای شما ترسیم جدید چرخه زندگی امیدوار شدم که چقدر به موفقیت هام نزدیکمو امیدوار💪💪

  • سید علی احمدی گفته:

   درود بر شما… امیدوارم کامنت بعدی شما خبر رسیدن تون به آرزوهاتون باشه خانم محمدی عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *