انضباط شخصی چیست : برای تغییر اول باید یاد بگیری که…

انضباط شخصی نظم خود رهبری

این نوشته انضباط شخصی مخصوص افرادی است که مدام نقشه هایشان نقش بر آب می‌شود. کسانی که در مسیر موفقیت خیلی زود بی‌انگیزه می‌شوند. عزیزانی که بخاطر عقب افتادن برنامه هایشان مدام سرزنش می‌شوند. اگر مرتکب اشتباهاتی می‌شوید که میدانید اشتباه است همراه من باشید.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که در برنامه‌ریزی خیلی خوب عمل می‌کنند ولی در عملی کردنشان زیاد تعریفی نیست، تا از اولین کلمه تا آخرین کلمه این نوشته به صورت سفارشی برای شما نوشته شده است. تا آخر این مقاله همراه من باشید تا نتیجه ۵ سال مطالعه و تجربیات خودم را با شما درمیان بگذارم.

انضباط شخصی چه چیزی نیست

همین اول راه سنگ‌های خود را وا بکنیم که خیال شما راحت شود. حداقل برای من این موضوع کاملا قابل درک است که حس مثبتی به کلمه نظم و انضباط نداشته باشید و لحظه اول شنیدن این کلمه چهره عبوس و عصبانی ناظم دوران مدرسه جلوی چشم شما ظاهر شود.

 انضباط شخصی لزوما به معنای داشتن میز کاری مرتب یا کمدی پر از لباس های اتو خورده به ترتیب چیده شده نیست. حتی به معنی آن‌تایم بودن و حضور به موقع در جلسات هم نیست 

مرتب بودن و وقت شناسی صفات بسیار خوب و ارزنده ای هستند ولی ربطی به انضباط شخصی ندارند.

نظم رفتاری، نظم شخصی، انضباط و منضبط و بقیه واژه‌های هم‌خانواده‌شان، در گروه کلماتی قرار دارند که در بیشتر مواقع برای ما دردسرآفرین بوده‌اند و خاطرات تلخی را از تنبیه ها برای ما یادآور می‌شوند.

بعد از مرور همه این موارد با شما باید بگویم که در این مقاله خبری از تنبیه و اذیت نیست و قرار است به طرز شگفت‌آوری دلیل تمام بی‌نظمی ها و بی‌برنامگی های شما را به شما معرفی کنم و اتفاقا کاملا در تضاد مدرسه عمل خواهیم کرد و سیستم مورد تایید من پر از تشویق است.

انضباط شخصی چیست

نظم شخصی یا نظم درونی یعنی احترام به قواعد و مقررات و هدف‌ها و تصمیم‌هایی است که با خودمان گذاشتیم. بنابراین انضباط شخصی در صورتی در زندگی من و شما عملی خواهد شد که ما بتوانیم چشم به روی لذت های آنی در زندگی خود ببندیم و کنترل زندگی و تصمیم‌ها و انتخاب‌های خود را به تحلیل منطقی بسپاریم. دقیقا درست فکر می‌کنید چشم‌پوشی کردن ازین لذت ها واقعا مقوله سخت و دردناکی است!

اجازه بدهید در یک مثال موردی، سختی این موضوع را برای شما بیشتر نمایان کنم:

دوست عزیزی دارم به نام علی که یک بیزینس‌من به تمام معناست. شبی از شب های پاییز با او قرار ملاقات کاری مهمی داشتم. بر حسب اتفاق باران بسیار دل‌چسبی می‌بارید و هوا واقعا دونفره و دلپذیر بود. به محض رسیدن به محل قرارمان که در یکی از کافه‌های شهر بود بسیار متعجب شدم. علی سیگار به دست جلوی در کافه ایستاده بود و با لذت به سیگار پک می‌زد. علی مدت ها بود سیگار را ترک کرده بود.

مطالعه کنید :  چگونه تغییر کنیم - یک برنامه جامع و کاربردی برای تغییر کردن

با دهانی نیمه باز و ذهنی پر از سوال و تعجب آهسته آهسته به سمتش قدم برداشتم. هنوز باورم نمی‌شد که او واقعا علی باشد. مردد از او پرسیدم که چرا؟ آن هم بعد از آن حجم عذابی که تو برای ترک کشیدی؟

علی هاج و واج جواب داد: ” آخه نمی‌دونی تو این هوای تمیز بارونی بعد خوردن قهوه سیگار چقدر حال میده! ” ۶ ماه زمان برده بود که علی سیگار را کامل ترک کند. بله او تسلیم وسوسه برای چشیدن لذت آنی سیگار شده بود. در حالی که تحلیل منطقی پایبندی به ترک و سلامتی بود. انتخاب تصمیم منطقی در کلام آسان است.

احتمالا الان متوجه شدید

احتمالا شما هم دوستان سیگاری زیادی داشته باشید که بعد از ترک سیگار تسلیم هوای خوب، طبیعت، غذای چرب و حتی در بعصی مواقع بهانه های خنده‌داری مثل چایی شده باشند.

مطالعات نشان می دهد که ۷۵% سیگاری­ها حداقل یک­بار تلاش کرده­‌اند که سیگار را ترک کنند. حدود ۴۰% هر سال یک­بار تلاش می­کنند. جالب اینجاست نتیجه این حجم از تلاش فقط ۳ تا ۶ درصد ترک سیگار موفق و دائمی است.

چرا خواهان لذت آنی هستیم

دکتر تئودور برایانت الگو تصمیم‌گیری و کشمکش های درونی ما را به افسانه دکتر هاید و جکیل تعبیر می‌کند. ولی من تشبیه برادران هیث که در کتاب ” کلید را بزن – Switch ” از الگوی ذهنی ما ارائه می‌کنند، را ترجیح می‌دهم. الگویی که آن‌ها ارائه می‌کنند، فیل و فیل سوار است. فیل به دنبال لذت های آنی است و فیل‌سوار به دنبال تحلیل‌های منطقی! الگویی که من برای آموزش اصول انضباط شخصی استفاده می‌کنم، کودک درون است که موضوع کتاب بعدی من می‌باشد.

این نوشته را با الگوی برادران هیث جلو می‌برم و اگر دوست دارید با الگوی من آشنا شوید می‌توانید صفحه محصول انضباط شخصی را مطالعه کنید و سه درس ازین دوره را رایگان دریافت کنید.

 صفحه محصول دوره صوتی انضباط شخصی 

اول مصداق های دیگر لذت‌آنی را بررسی کنیم:

  • لذت خواب اول صبح
  • دیدن دوستان به جای رفتن به باشگاه
  • پرخوری و چشیدن همه غذاهای سفره شام
  • دیدن برنامه خندوانه یا دورهمی و تا دل‌شب تحلیل کردن
  • داد زدن و پرخاش در دعواها
  • رها کردن کار دقیقا زمانی که به مشکل برخورد می‌کنیم
  • ترجیح دادن بازی و دورهمی و خواب و تلویزیون دیدن به مطالعه درس های دانشگاه و آموزشگاه زبان و …

تصور کنید فیل با آن هیبت و عظمت به دنبال لذت‌های آنی است و فیل سوار نحیف به دنبال تحلیل های منطقی! اگر فیل نخواهد از فیل سوار اطاعت کند از دست فیل سوار چه کاری برمی‌آید؟ تفاوت قدرت یک انسان و یک فیل چقدر است؟ برای درک بهتر به این نکته توجه کنید که وزن فیل ( ۶۰۰۰ کیلوگرم) حدودا ۱۰۰ برابر انسان ( ۶۰-۷۰ کیلوگرم) است و اگر قدرت آنها را با همین نسبت در نظر بگیریم فیل سوار فقط ۱ درصد در انتخاب ها نقش بازی می‌کند.

مطالعه کنید :  هدیه های همراهی شما

لَختی

در واقع معادله شکل گرفته در ذهن ما برای انتخاب کردن بین گزینه های مختلف انتخابی است که در وهله اول کمترین زحمت و خطر را به ما تحمیل کند و حدالمقدور شرایط الان ما را دست‌خوش تغییر نکند در ثانی تفریح و لذت همراه انجام دادنش تجربه کنیم. یعنی فیل ما این چنین می‌خواهد.

لابد با خودتان فکر می‌کنید با این سطح اختلاف در قدرت من و ناخودآگاهم، کارم تمام است! خبر بد این است که اگر با ساختار این فیل به عنوان فیل سوار آشنا نشوید و راه کنترلش را پیدا نکنید واقعا همین طور است. اکثر ما برای به دست آوردن مدل کنترل این فیل دست به آزمون و خطا بزنیم، چون هر بار با شکست روبه‌رو می‌شویم سرخورده می‌شویم. اما خبر خوب! نگران نباشید چون قرار است مدل کنترل این فیل سرکش را خیلی دقیق با شما در میان بگذارم.

اول دلایل ضعف فیل سوار را در برخی موارد بررسی کنیم، سپس ریشه قدرت فیل را با شما در میان خواهم گذاشت:

نتایج نامرئی

اگر هرکسی که سیگار می‌کشید در لحظه با اولین پک به بیماری تنفسی یا سرطان دچار می‌شد، آمار سیگاری‌ها به این عدد می‌رسید؟ تصور کنید فرد سیگاری با کشیدن اولین سیگار به این شکل و قیافه در‌می‌آمد. به نظر شما اگر کسی با اولین لقمه پرخوری دچار اضافه وزن، فشار خون و دیابت و بیماری‌های این چنین می‌شد این حجم از ایرانیان دچار اضافه وزن بودند؟

عاقبت سیگار انضباط شخصی

در واقع یکی از اصلی‌ترین دلایل تمایل ما به چشیدن لذت های آنی، نامرئی بودن نتایج انتخاب ها و تصمیمات ماست. در واقع یکی از ضعف های اساسی ما، عدم داشتن قدرت پیشبینی درست آینده است و به همین خاطر دچار خود فریبی می‌شویم و بر تحلیل های منطقی و قول و قرارهایی که با خودمان گذاشتیم چشم پوشی می‌کنیم.

آمار کشته های دخانیات ۴ برابر آمار حوادث جاده‌ای

دخانیات عامل مرگ ۶۰ هزار ایرانی در سال است در حالی که بر طبق آمار داخلی ایران، نتیجه مرگ و میر در اثر حوادث ترافیکی در ایران سالانه ۱۶ هزار نفر است. همیشه توجه و داد ما بر سر مسئولان جاده‌ها و صنعت خودروسازی به خاطر این کشته هاست. این در حالی است که آمار کشته های دخانیات ۴ برابر آمار حوادث جاده‌ای است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *