بوم کار تیمی یا بوم تیم چیست

اگر تا به امروز تجربه بودن در یک تیم یا ساختن یک تیم را داشته باشید، قطعا با چالش ها و مشکلات ساخت و مدیریت تیم آشنا شده اید. بوم کار تیمی یا بوم تیم که در این نوشته قصد معرفی آن را دارم ، یکی از بهترین ابزارهای دنیا برای ساخت و مدیریت تیم است.

گروه و تیم

تفاوت گروه و تیم چیست؟ احتمالا میدانید فقط به این منظور که تعریف مان را برای استفاده از این بوم یکی کنیم مرور و نگاه سریعی به تعریف و تفاوت های تیم و گروه داشته باشیم. هر دو جمعی از افراد است با این تفاوت که دلسوزی و متعهد به هدف جمعی بودن و ترجیح منافع فردی به منافع شخصی فقط در تیم معنی پیدا می کند.

چرا تیم

ممکن است گزینه استفاده از گروه در خیلی موارد بسیار کم هزینه تر و کاربردی تر از ساختن یک تیم منسجم باشد ولی موضوعی که واضح و قطعی است، در دنیای کارآفرینی و راه انداختن استارتاپ کارتان ساخته است و در دنیای کسب و کار دلیل موفقیت کمپانی های بسیار موفقی مثل ویرجین-Virgin مستقیما به داشتن یک تیم قدرتمند برمی گردد که هسته تمام کسب و کارهای ریچارد برانسون را تشکیل می دهند.

مقاله مرتبط : تیم ناب

چرا بوم تیم یا تیم کانواس

اول باید جواب این سوال را بدهیم که چرا بوم؟ بوم دقیقا به معنی همان بوم نقاشی است که قبلا شنیده اید. ازین مفهوم اولین بار استروالدر در بوم مدل کسب و کار استفاده کرد. جامع بودن، همه فهم بودن، دسترسی به تمام اطلاعات در یک صفحه و مرور آن در یک نگاه مزایای استفاده از بوم است. وقتی از بوم استفاده می کنید خود را موظف می کنید که مفهومی که می خواهید منتقل کنید خوشگل تر ادا کنید و همین درگیر کردن بعد زیباشناسانه وجودی من و شما باعث درگیری همزمان نیم کره چپ و راست شما می شود. این به این معنی است که از تمام مغزمان برای بررسی موضوع استفاده کنیم که این موضوع بی نظیر است.

به عنوان یک رهبر یا صاحب کسب و کار حتما پیش آمده که بخواهید:

  • اعضای تیم را در کنار هم جمع کنید،
  • دقیقا بدانید که اعضای تیم شما چه اهدافی دارند،
  • عواملی که باعث ایجاد انگیزه افراد می شود را شناسایی کنید،
  • و راه هدایت این افراد در پربازده ترین حالت بدانید.
مطالعه کنید :  لیست کتاب های توسعه فردی که زندگی تان را دگرگون می کند

بوم کار تیمی به شما کمک می کند که جواب تمامی این موارد را یک کاسه کنید و در یک صفحه همیشه پیش رویتان داشته باشید و با استفاده از آن تنش ها را به کمترین میزان ممکن برسانید و در نهایت به فرهنگ سازمانی مجموعه تان شکل دهید.

این بوم به درد چه کسانی می خورد؟

۱٫ رهبران و مدیران کسب و کار

۲٫ مدرسین

۳٫ مدیران پروژه

انواع بوم کار تیمی

این بوم در دو ویرایش ارائه شده است. که هر دو بوم را برای شما معرفی و توضیح خواهم داد.

بوم تیم ابتدایی

این بوم حکم رفع کُتی را دارد و تکمیل کردن آن بیشتر از نیم ساعت طول نمی کشد.

بوم تیم ابتدایی

اجزای بوم کار تیمی ساده

بلوک اول : هدف ( Goals ) اولین قدم در تکمیل بوم تیم تمرکز روی اهداف شخصی و اهداف مشترک اعضای تیم است. بهترین الگو برای دسته بندی و نوشتن اهداف مدل اسمارت است که پیشنهاد می کنم مقاله آن را حتما مطالعه کنید.

بلوک دوم : نقش ها و مهارت های تیم ( Roles and Skills ) در این قسمت کاملا موشکافانه باید مهارت های اعضای تیم تان را شناسایی کنید و از آن ها بخواهید که نقشی که دوست دارند در سازمان داشته باشند را معرفی کنند.

بلوک سوم : انگیزه ها و ارزش های درونی ( Purpose ) یکی از کلیدی ترین بلوک های این بوم تشخیص و شناسایی ارزش هاست. ارزش ها چیزی فراتر از اهداف مشترک هستند و یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد انگیزه برای شما و اعضای تیم تان هستند. باید کمی از فعالیت های مجموعه دور شوید و به تاثیراتی که روی جامعه می گذارید متمرکز شوید.

بلوک چهارم : ارزش ها ( Values ) این بلوک از بوم تیم سازی مربوط به ارزش ها و اصولی است که شما و اعضای تیم تان دوست دارید در فعالیت تان حکم فرما باشند. اعتماد متقابل و شفافیت و صداقت مثال هایی از ارزش های سازمان شما می تواند باشد.

بلوک پنجم : قوانین و فعالیت ها ( Rules and Activities ) این بلوک برای طراحی و تدوین قوانین برای اطمینان از صحت عملکرد اعضای تیم است. می توانید سنجه ها و قرارهایی را با اعضای تیم شرط کنید که خیال همه از پیشرفت موازی کارها راحت باشد.

مطالعه کنید :  حلقه گمشده عملگرایی : چرا به برنامه ریزی عمل نمی کنیم (حتما بخونید)

نمونه تکمیل شده بوم ابتدایی

نمونه تکمیل شده بوم تیم ابتداییبوم تیم پیشرفته

این بوم کار تیمی اصل داستان است و آماده سازی و اجرای آن حداقل ۲-۳ ساعتی از شما زمان خواهد گرفت.

اجزای بوم کار تیمی پیشرفته

 

نمونه تکمیل شده بوم پیشرفته

نمونه تکمیل شده بوم تیم پیشرفته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *