چرا حال دل ما خوب نیست – چطور حال خوبی داشته باشیم

چرا حال خوب حال دل نداریم

اگز به دنبال پیدا کردن حال خوب و بهبود حس و حال تان در زندگی هستید، دقیقا جای درستی آمده اید. باید به شما آفرین گفت که به دنبال ریشه یابی دلیل حال بدتان هستید. در این مقاله قصد دارم تا اول دلایل نداشتن حال دل خوب این روزهای کشورم را بررسی کنم و در نهایت در خصوص راهکارهای کاربردی برای رسیدن به حال خوب صحبت کنیم.

اول قبل از هرچیز تکلیف این موضوع را مشخص کنم که حال خوب نداشتن و حال دل خراب فقط مسئله من و شما نیست. دغدغه و درد مشترک تمام جهان است. از کوچک گرفته تا بزرگ، دختر و پسر و مرد و زن درگیر این موضوع هستیم. می دانم اوضاع ایران ما خوب نیست و منکر بد بودن وضع اقتصادی و سیاسی ایران نیستم ولی با دامن زدن به حال بد بیشتر هم کاملا مخالفم. تکرار مدام خوب نبودن این اوضاع چه سودی دارد جز اینکه حال دل من و شما را بدتر کند؟

اگر از سران این مملکت هستید و می توانید تاثیر و تغییری در وضعیت ما ایجاد کنید، سر صحبتم با شما نیست. ولی اگر شما هم مثل من یک شهروند معمولی بدون اختیارات قانونی در سطح کلان هستید بیاید به بیشتر شدن حال بد همدیگر دامن نزنیم. توان تحمل شنیدن خبر بد برای انسان محدود است. اگر بیشتر از حد توان خبر بد بشنوید اتفاق وحشتناکی با عنوان ناتوانی آموخته شده برایمان می افتد که در ادامه با شما خواهم گفت.

ناتوانی آموخته شده

در سیرک ها برای آموزش و کنترل فیل ها، پای آن ها را از کوچی با زنجیر خیلی باریکی که پاره کردن آن برای بچه فیل سخت است، به ستون می بندند. تلاش های بچه فیل برای فرار به شکست ختم می شود طوری که وقتی فیل بزرگ شد وقتی همان زنجیر را به پایش دید حتی یک بار هم به فکر تلاش برای فرار نمی افتد چون بی فایده می داند. با اینکه پاره آن زنجیر برای فیل بزرگ خیلی ساده است. این ناتوانی آموخته شده است که دقیقا برای انسان ها نیز صادق است. تو چه زنجیرهایی از بچگی به پا داری؟ چند وقت است که دست از تلاش کردن کشیده ای؟

تفاوت ما و فیل ها خیلی زیاد است. یکی از این تفاوت هابی بزرگ، قدرت تخیل و ساختن تصویر ذهنی است. متاسفانه یا خوشبختانه مغز ما قدرت تشخیص و تمییز تصویر ذهنی و تجربه واقعی را ندارد. به این معنی که حتی اگر در تلاش های ذهنی تان برای موفقیت شکست بخورید ذهن شما به عنوان شکست در دنیای واقعی قلمداد می کند و به این ترتیب سرعت رسیدن ما انسان ها به ناتوانایی آموخته شده چند برابر می شود. وقتی مدام خبرهای منفی جامعه را به خورد ذهن تان می دهید تعداد این شکست های ذهنی به صورت نجومی بالا می رود و دست از تلاش کردن می کشیم که اصلی ترین دلیل بد بودن حال دل ماست.

دلایل بد بودن حال مان را دکتر مایکل فریش در ۱۶ قسمت دسته بندی کرده است که در ادامه این موارد را باهم بررسی می کنیم. می توانید تمام این موارد را در سمینار استادی تغییر هم ببینید.

برای دانلود رایگان سمینار استادی تغییر اینجا کلیک کنید

۱۶ قلمرو زندگی – دکتر مایکل فریش

 ” مایکل فریش ” در کتاب خود با عنوان ” Quality of Life Therapy ” تئوری بسیار ارزشمندی مبتنی بر ۱۶ قلمرو ارائه می کند. ۱۶ قلمرویی که باید خط کش و معیار من و شما برای چشیدن حال خوب در زندگی باشد و اگر به هردلیلی حال دل ما بد شد به راحتی و با بررسی این ۱۶ قلمزو دلیلش را پیدا کنیم. به عقیده دکتر فریش ما برای چشیدن طعم خوشبختی و رضایت در زندگی باید این ۱۶ قلمرو برنامه ریزی و مطالعه داشته باشیم و سبک زندگی ما به گونه ای باشد که سطح مطلوبی را تمام موارد در زندگی داشته باشیم. می دانم بی صبرانه منتظر شنیدن این ۱۶ قلمرو هستید، منتظرتان نمی گذارم.

۱ – سلامت

همیشه شنیده ایم و گفتیم عقل سالم در بدن سالم! کاملا مشخص است که حال خوب بدون عقل و بدن سالم در کنار هم، اتفاق نمی افتد. متاسفانه هنوز سلامتی و توجه به بدن و تغذیه آن جایگاه خود را پیدا نکرده است. اگر در اون ور آب حال مردم خوب است یکی از دلایل ساده و کوچک آن این است که همه افراد خود را موظف می دانند به محض اینکه از محل کار به خانه برگشنتد ساک ورزشی را بردارند و روانه باشگاه شوند. هیچ کس اجازه خوردن قرمه سبزی و پلو با تک دیگ نونی را برای وعده شام به خودش نمی دهد. معمولا به یک وعده عصرانه بسنده می کنند. صحت این موضوع را از آشنایان اونور آبی خود جویا شوید.

مطالعه کنید :  10 ویژگی شخصیتی کارآفرینان

حالا حرف من این نیست که از امروز شام به خودتان حرام کنید و از بعد از ظهر بروید باشگاه. نه! از قدیم بیراه نگفته اند که سنگ بزرگ نشانه نزدن است. چند تکنیک و راهکار ساده برای شما دارم.

بدون عرق ریختن هوای سلامتی بدن تان را داشته باشید

کتاب بدون عرق ریختن میشل سگاربدون عرق ریختن عنوان کتاب خانم میسل ال سگار است که ایده و حرف بسیار ارزشمند و جالبی دارد. برای اکثر ما با توجه به سرشلوغی های زندگی دیگر باشگاه رفتن و ورزش کردن مرتبثل  مخواب شده است. ولی اگر تحرک نداشته باشیم و به فکر سوزاندن کالری های اضافه ای که هر روز دریافت می کنیم نیفتیم، خیلی زود بدن ما خانه بیماری های سختی مثل دیابت، فشار خون و … می شود.

پیشنهاد خانم دکتر ال سگار در کتاب بدون عرق ریختن یا NO SWEAT افزایش تحرک در محل زندگی و فضای کار ماست که حداقل کمی از کوتاهی مان در ورزش کردن را جبران کنیم. برای اجرایی ساختن این موضوع باید ریز حرکت یا MICRO ACTION طراحی کنید.

ریز حرکت یا MICRO ACTION یعنی چه

ما با به صورت کاملا خودخواسته و برنامه ریزی شده در قالب ریزحرکت باید حجم فعالیت های تحرکی روزانه خودمان را افزایش دهیم. مثلا اگر همیشه در پارکینگ اول شرکت پارک می کردید، بعد ازین ماشین را در دورترین نقطه یا حتی بیرون از شرکت یک کوچه بالاتر یا پایین تر پارک کنید که مجبور باشید مسیری را تا شرکت پیاده روی کنید.

اگر در خانه آپارتمانی چند طبقه زندگی می کنید، یک طبقه را از پله ها بالا بروید و در طبقه اول سوار آسانسور شوید. گوشی خود را در اتاق دیگر دفتر قرار دهید که مجبور باشید برای جواب دادن به آن از روی صندلی پاشده و چند قدمی را تا رسیدن به گوشی طی کنید. با دوچرخه سرکار یا برای خریدهای منزل بروید. همه این ها ریز حرکت  یا میکرو اکشن هستند. این ها مثال های حرکتی بسیار ساده ای هستند که با انجام دادن آن در یک مدت زمان طولانی از نتیجه که میگیرید، شگفت زده خواهید شد.


۲ – احترام به خویش

یکی از شایع ترین اتفاقات در زندگی مدرن ما خودخوری و خودزنی کردن است. هیچ کدام از ما اجازه اشتباه کردن به خودمان و یا حتی اطرافیان مان را نمی دهیم و همین موضوع قاتل سرخوشی و حال خوب ما در زندگی است. به محض اینکه از خودمان یا کارمندمان یا فرزندمان خطایی سر زد، شروع می کنیم به تحقیر و سرکوفت زدن! تو چرا این قدر خنگی؟ آخه یه آدم این قدر دست و پا چلفتی! و مدام این مکالمه را در کل روز با خودمان ادامه می دهیم. نتیجه این خودخوری ها و خودزنی ها از بین رفتن عزت نفس ماست.

حتما لیستی از موفقیت های ریز و درشتی که در زندگی تا به امروز داشته اید، تهیه کنید و همیشه همراه داشته باشید و در هر فرصتی که می توانید این موارد را به روزرسانی کنید. این لیست سپر دفاعی شما برای دفع تمام این تحقیرها و سرزنش هاست. به محض اینکه در آماج این حملات قرار گرفتید، سراغ این لیست بروید و با مرور تک تک آن ها حس خوب تان را دوباره زنده کنید.

آدمی به اشتباه کردن و درس گرفتن ازین اشتباهات معنی می شود. خیلی شنیده ایم که درس های شکست خیلی بیشتر از پیروزی است! معنی این جمله را تا زمانی که برای اولین بار ورشکست شدم، واقعا نمی دانستم. خیلی خودمانی تر باید بگویم اشتباه نمک زندگی است! اگر زندگی تان پر نمک شود هم ضرر می کنید و اگر کم نمک هم باشد نمی شود. حد مجازتان را پیدا کنید و از زندگی لذت ببرید.

مطالعه کنید :  چطور استخدام شویم

۳ – اهداف و ارزش ها

این کلیپ را دیده اید؟ اولین بار که این کلیپ را دیدم، بغض گلویم را گرفت. در نوشته ای دلایل بی هدفی مردم را بررسی کردم و تا توانسته ام کارگاه و سمینار در خصوص هدفگذاری برگزار کردم. احتمالا فایل صوتی رایگان هدفگذاری من را در هدیه همراهی دریافت کرده باشید. اصلی ترین دلیل هدفمند نبودن ما در زندگی می دانید چیست؟ آموزش ندیدن. نه در دانشگاه، نه در مدرسه و نه در هیچ جای دیگری کسی برای از هدفگذاری صحبت نکرده و نمی کند. در اینجا نمی خواهم از فرمول نوشتن هدف حرف بزنم چون قبلا توضیح در این خصوص نوشته ام. می خواهم از اثرات مثبت و منافع هدف گذاری برایتان بگویم.

فوائد هدفمند بودن و هدفگذاری در زندگی

  1. توجه بیشتر به سلامتی : عمر طولانی برای یک انسان هدفمند معنی و ارزش دارد والا تمام روزها شبیه به هم هستند و زیستن بی فایده!
  2. بی توجهی به حرف مردم : حرف مردم اگر به درد پیشرفت و رشد بیشتر بخورد، به درد انسان هدفدار می خورد و الا نشنیده می گیرد!
  3. فکر و روان سالم تر : امید چاشنی اصلی فکر و روان سالم است و هدف اولین ماده اولیه امید است.

حتما هدف گذاری کنید و در این خصوص مطالعه کنید و یاد بگیرید. اگر هدف گذاشته اید و به نتیجه نرسیده اید، مطالعه کتاب مین های موفقیت را به شدت به شما پیشنهاد می کنم.


۴ – وضعیت مالی

واقعیت این است که فرهنگ جامعه ها و طرز تفکر حدودا تمام مردم جهان برای هر روز بیشتر فقیرتر شدن برنامه ریزی شدن است. تعجب نکنید دلیلش را برای شما می گویم. تمام فکر و ذکر همه بیشتر پول در آوردن و بیشتر پس انداز کردن است در صورتی که همین پول هر روز در حال بی ارزش تر شدن است و این تلاش بی وقفه تا ابد ادامه دارد چون مشخصا به ثروت ختم نخواهد شد و این همان رت ریس است.

ما هوش مالی نداریم و چون نمی دانیم نداریم تلاشی هم برای یاد گرفتن و آموزش دیدن در این زمینه نداریم. درحالی که سودای ثروتمندی و داشتن پول بیشتر مثل خوره به جان همه ما افتاده و از حال خوب هر روز تغذیه می کند و تا می خواهی در لحظه باشی و لذت ببری، غصه و ناراحتی نداشتن پول با یک آه غلیظ سر و کله اش پیدا می شود.

اگر مرد هستید و به صورت ویژه صاحب و سرپرست خانواده اید بدانید و آگاه باشید که حس و حال شما مستقیما با پول در جیب تان ارتباط دارد. پول باشد شوخ و شنگ و سرحال هستید و اگر نباشد حس و حال دیدن حتی همسرتان را هم نخواهید داشت. پس این موضوع را خیلی باید جدی بگیرید. چون با پوست و استخوان چشیده ام این قدر تاکید می کنم.

اگر می خواهید ثروتمند شوید از ثروتمند تربن مرد بابل شروع کنید و با رابرت کیوساکی و چهارراه نقدینگی همراه شوید تا مزه داشتن پول بیشتر از هزینه را تجربه کنید.


۵ – تفریح و سرگرمی

ویلیام گلسر


۶ – شغل

رضایت شغلی، محاسبه تعداد ساعت از کل زندگی


۷ – یادگیری

فارغ التحصیلی


۸ – خلاقیت و نوآوری

روزمرگی


۹ – کمک به دیگران

نه کمک های سنگین ، وسایل جابجا کنیم


۱۰ – عشق و محبت

هنر عشق ورزی


۱۱ – دوستان

دوست خوبمون کیه؟ اینستا؟ تلگرام؟


۱۲ – فرزندان

تشکیل خانواده و معضلات خانوادگی


۱۳ – بستگان

این حجم تاکید به صله رحم در اسلام


۱۴ – مسکن

سقف بالای سر


۱۵ – اطرافیان

رسالت بذر برای بقیه بکاری


۱۶ – جامعه

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *