چرا حال دل ما خوب نیست – چطور حال خوبی داشته باشیم

چرا حال خوب حال دل نداریم

اگز به دنبال پیدا کردن حال خوب و بهبود حس و حال تان در زندگی هستید، دقیقا جای درستی آمده اید. باید به شما آفرین گفت که به دنبال ریشه یابی دلیل حال بدتان هستید. در این مقاله قصد دارم تا اول دلایل نداشتن حال دل خوب این روزهای کشورم را بررسی کنم و در نهایت در خصوص راهکارهای کاربردی برای رسیدن به حال خوب صحبت کنیم.

اول قبل از هرچیز تکلیف این موضوع را مشخص کنم که حال خوب نداشتن و حال دل خراب فقط مسئله من و شما نیست. دغدغه و درد مشترک تمام جهان است. از کوچک گرفته تا بزرگ، دختر و پسر و مرد و زن درگیر این موضوع هستیم. می دانم اوضاع ایران ما خوب نیست و منکر بد بودن وضع اقتصادی و سیاسی ایران نیستم ولی با دامن زدن به حال بد بیشتر هم کاملا مخالفم. تکرار مدام خوب نبودن این اوضاع چه سودی دارد جز اینکه حال دل من و شما را بدتر کند؟

اگر از سران این مملکت هستید و می توانید تاثیر و تغییری در وضعیت ما ایجاد کنید، سر صحبتم با شما نیست. ولی اگر شما هم مثل من یک شهروند معمولی بدون اختیارات قانونی در سطح کلان هستید بیاید به بیشتر شدن حال بد همدیگر دامن نزنیم. توان تحمل شنیدن خبر بد برای انسان محدود است. اگر بیشتر از حد توان خبر بد بشنوید اتفاق وحشتناکی با عنوان ناتوانی آموخته شده برایمان می افتد که در ادامه با شما خواهم گفت.

ناتوانی آموخته شده

در سیرک ها برای آموزش و کنترل فیل ها، پای آن ها را از کوچی با زنجیر خیلی باریکی که پاره کردن آن برای بچه فیل سخت است، به ستون می بندند. تلاش های بچه فیل برای فرار به شکست ختم می شود طوری که وقتی فیل بزرگ شد وقتی همان زنجیر را به پایش دید حتی یک بار هم به فکر تلاش برای فرار نمی افتد چون بی فایده می داند. با اینکه پاره آن زنجیر برای فیل بزرگ خیلی ساده است. این ناتوانی آموخته شده است که دقیقا برای انسان ها نیز صادق است. تو چه زنجیرهایی از بچگی به پا داری؟ چند وقت است که دست از تلاش کردن کشیده ای؟

مطالعه کنید :  عیدی به سبک استادی تغییر : برنامه ریزی

تفاوت ما و فیل ها خیلی زیاد است. یکی از این تفاوت هابی بزرگ، قدرت تخیل و ساختن تصویر ذهنی است. متاسفانه یا خوشبختانه مغز ما قدرت تشخیص و تمییز تصویر ذهنی و تجربه واقعی را ندارد. به این معنی که حتی اگر در تلاش های ذهنی تان برای موفقیت شکست بخورید ذهن شما به عنوان شکست در دنیای واقعی قلمداد می کند و به این ترتیب سرعت رسیدن ما انسان ها به ناتوانایی آموخته شده چند برابر می شود. وقتی مدام خبرهای منفی جامعه را به خورد ذهن تان می دهید تعداد این شکست های ذهنی به صورت نجومی بالا می رود و دست از تلاش کردن می کشیم که اصلی ترین دلیل بد بودن حال دل ماست.

دلایل بد بودن حال مان را دکتر مایکل فریش در ۱۶ قسمت دسته بندی کرده است که در ادامه این موارد را باهم بررسی می کنیم.

۱۶ قلمرو زندگی – دکتر مایکل فریش

 ” مایکل فریش ” در کتاب خود با عنوان ” Quality of Life Therapy ” تئوری بسیار ارزشمندی مبتنی بر ۱۶ قلمرو ارائه می کند. ۱۶ قلمرویی که باید خط کش و معیار من و شما برای چشیدن حال خوب در زندگی باشد و اگر به هردلیلی حال دل ما بد شد به راحتی و با بررسی این ۱۶ قلمزو دلیلش را پیدا کنیم. به عقیده دکتر فریش ما برای چشیدن طعم خوشبختی و رضایت در زندگی باید این ۱۶ قلمرو برنامه ریزی و مطالعه داشته باشیم و سبک زندگی ما به گونه ای باشد که سطح مطلوبی را تمام موارد در زندگی داشته باشیم. می دانم بی صبرانه منتظر شنیدن این ۱۶ قلمرو هستید، منتظرتان نمی گذارم.

16 قلمرو زندگی مایکل فریش

۱ – سلامت

همیشه شنیده ایم و گفتیم عقل سالم در بدن سالم! کاملا مشخص است که حال خوب بدون عقل و بدن سالم در کنار هم، اتفاق نمی افتد. متاسفانه هنوز سلامتی و توجه به بدن و تغذیه آن جایگاه خود را پیدا نکرده است. اگر در اون ور آب حال مردم خوب است یکی از دلایل ساده و کوچک آن این است که همه افراد خود را موظف می دانند به محض اینکه از محل کار به خانه برگشنتد ساک ورزشی را بردارند و روانه باشگاه شوند. هیچ کس اجازه خوردن قرمه سبزی و پلو با تک دیگ نونی را برای وعده شام به خودش نمی دهد. معمولا به یک وعده عصرانه بسنده می کنند. صحت این موضوع را از آشنایان اونور آبی خود جویا شوید.

مطالعه کنید :  هدیه های همراهی شما

حالا حرف من این نیست که از امروز شام به خودتان حرام کنید و از بعد از ظهر بروید باشگاه. نه! از قدیم بیراه نگفته اند که سنگ بزرگ نشانه نزدن است. چند تکنیک و راهکار ساده برای شما دارم.

بدون عرق ریختن هوای سلامتی بدن تان را داشته باشید

بدون عرق ریختن عنوان کتاب خانم میسل ال سگار است که ایده و حرف بسیار ارزشمند و جالبی دارد.


۲ – احترام به خویش

عزت نفس


۳ – اهداف و ارزش ها

کلیپ هدف از آپارات


۴ – وضعیت مالی

رابرت کیوساکی


۵ – تفریح و سرگرمی

ویلیام گلسر


۶ – شغل

رضایت شغلی، محاسبه تعداد ساعت از کل زندگی


۷ – یادگیری

فارغ التحصیلی


۸ – خلاقیت و نوآوری

روزمرگی


۹ – کمک به دیگران

نه کمک های سنگین ، وسایل جابجا کنیم


۱۰ – عشق و محبت

هنر عشق ورزی


۱۱ – دوستان

دوست خوبمون کیه؟ اینستا؟ تلگرام؟


۱۲ – فرزندان

تشکیل خانواده و معضلات خانوادگی


۱۳ – بستگان

این حجم تاکید به صله رحم در اسلام


۱۴ – مسکن

سقف بالای سر


۱۵ – اطرافیان

رسالت بذر برای بقیه بکاری


۱۶ – جامعه

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *