ده اشتباه مهلک در کسب و کار های کوچک و کارآفرینی

اشتباه کارآفرینان کسب و کار

این ده اشتباه با تحقیق اساتید مطرح کارآفرینی زیمرر و اسکاربراوت گردآوری شده اند. بی مقدمه سراغ این اشتباهات برویم:

اشتباه اول : ضعف مدیریت

در اغلب کسب و کارهای نوپا ، ضعف مدیریت یکی از علت ای اولیه شکست کسب و کارهاست. برخی مواقع مدیر یک کسب و کار کوچک، ظرفیت و پتانسیل لازم برای ادارخ موفق یک کسب و کار را ندارد. او فاقد قدرت رهبری و دانش لازم مدیریتی است.

اشتباه دوم : فقدان تجربه

مدیران کسب و کارهای کوچک نیازمند کسب تجربه در زمینه هایی هستند که می خواهند در آن فعالیت کنند. برای مثال، اگر یک کارآفرین بخواهد یک کسب و کار در زمینه پوشاک راه اندازی کند، باید ابتدا در یک فروشگاه لباس کار کتد. این کار می تواند تجربه های بسیار خوبی را درباره ماهیت این نوع کسب و کار فراهم کند.

اشتباه سوم : کنترل مالی ضعیف

پیش بینی های درست مدیریت، کلید موفقیت کسب و کارهای کوچک است و مدیران اثربخش، تکنیک های مالی حساب شده را برای موفقیت کسب و کار خود می پذیرند. از سویی دیگر موفقیت کسب و کارها به میزان سرمایه شروع و راه اندازی نیز بستگی دارد. یکی از علل شکست  کسب و کارها، نبود سرمایه کافی قبل ار آغاز روند درآمدزایی است.

اشتباه چهارم : بازاریابی ضعیف

برخی مواقع، کارآفرینان، اهداف و رویکردهای اشتباهی را درپیش می گیرند و گمان می کنند که اگر محصول یا خدمتی را ارائه کنند، مشتریان خود به خود خواهند آمد. رشد و توسعه یک کسب و کار، بر پایه درخواست پایدار مشتریان و خلق بازارهای اثربخش است. حفظ مشتریان به جلب رضایت آن ها از طریق ارائه ارزش بیشتر، کیفیت بالاتر، خدمات پس از فروش و پاسخگویی سریع بستگی دارد.

اشتباه پنجم : نداشتن برنامه استراتژیک

بسیاری ار مدیران کسب و کارهای نوپا از فرایند برنامه ریزی استراتژیک غافل می شوند، زیرا فکر می کنند برنامه ریزی استراتژیک، مناسب کسب و کارهای بزرگ و سودآور است. آن ها با گفتن عباراتی همچون همچون « من وقت ندارم » یا « ما کوچک تر از آنیم که یک طرح استراتژیک برای توسعه داشته باشیم » از تدوین یک برنامه استراتژیک اجتناب می کنند. بدون یک برنامه استراتژیک، یک اسنتارتاپ قادر به خلق و حفظ مزیت های رقابتی در بازار نیست.

مطالعه کنید :  تحقیق دروغی که 90 درصد مدرس های موفقیت و هدفگذاری نمی دانند

اشتباه ششم : رشد کنترل نشده

رشد کسب  وکارها به طور طبیعی مطلوب است اما باید برنامه ریزی و کنترل شود. پیتر دراکر می گوید:

” وقتی کسب و کارها از نظر اندازه و ساختار رشد می کنند، مشکلات جدیدی از منظر ارتباطی و هماهنگی بروز می کند و کارافرینان باید نحوه تعامل با این چالش ها را بدانند. “

اشتباه هفتم : موقعیت مکانی ضعیف

برای هر کسب و کاری انتخاب درست موقعیت مکانی، هم یک هنر و هم یک علم است. اغلب کسب و کارها، مکان خود را بدون هیچ مطالعه ای انتخاب می کنند.

اشتباه هشتم : کنترل ضعیف موجودی

معمولا بیشترین سرمایه گذاری یک مالک کسب و کار در موجودی آن است. کنترل موجودی یکی از مهم ترین مسئولیت های مدیران است که غالبا از آن غفلت می کنند. سطح پایین موجودی منجر به کمبود و اتمام ذخیره می شود و  نارضایتی مشتری را به همراه خواهد داشت. بسیاری از شرکت های کوچک مقداری از نقدینگی خود را برای خرید موجودی های بلا استفاده و بی فایده صرف می کنند.

نکته مهم در سیستم فروش کسب و کارهای کوچک و متوسط، قیمت گذاری پایین برای فروش سریع کالاها است. این امر به مالکان استارتاپ این امکان را می دهد تا از مشکلات موجودی اجتناب کنند.

اشتباه نهم : قیمت گذاری نادرست

قیمت گذاری به این معناست که مالکان کسب و کارها بدانند که چگونه ساخت، بازاریابی و تحویل محصول و خدمات خود را قیمت گذاری کنند. مالکان کسب و کارهای کوچک، غالبا محصولات و یا خدمات شان را زیر قیمت بازار ارائه می کنند. اولین مرحله در ساماندهی دقیق قیمت این است که بدانیم محصول یا خدمت با چه نرخ تمام شده ای تولید و یا ارائه میشود. از سوی دیگر، مالکان کسب و کارها می توانند بر اساس تصویری که از شرکتشان می خواهند ارائه دهند و البته با دیدگاه رقابتی، قیمت های خود را تعیین می کنند.

اشتباه دهم : عدم توانایی در ایجاد و انتقال کارآفرینی به زنجیره های دیگر صنعت

کارآفرینی باید به صورت زنجیره ای باشد و در تمام زنجیره ارزش یک صنعت گسترش یابد. این نوع کارآفرینی می تواند بیشتریم ارزش افزوده را ایجاد کند.

مطالعه کنید :  چگونه تبلیغ کنیم - مدل 5M

دریافت هدایای همراهی رایگان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *