چطور انتقاد کنیم و انتقادپذیر باشیم

از شما خیلی ممنونم که به دنبال مطالعه در خصوص انتقاد و انتقادپذیری هستید. مفاهیمی که به باور من اگر آن ها را درست آموزش ببینیم، کیفیت ارتباطات و در نتیجه کیفیت زندگی ما بسیار بالاتر خواهد رفت و از تنش ها و ناراحتی هایی که هر روز تجربه می کنیم، حجم عظیمی کاسته می شود.

همه ما در زندگی بارها و بارها به بار انتقاد گرفته شده ایم که چرا این کار انجام دادی یا چرا فلان کار را انجام ندادی، چرا این لباس پوشیدی یا چرا اتاق یا میز کارت نامرتب است و … از نقد شدن های خودتان که بگذریم، قطعا بنا به دلایل مختلفی طرف مقابل تان را در شرایط مختلف نقد کرده اید و از کارش ایراد گرفته اید. نکته اینجاست که معمولا جز ناراحتی شخص نقد شده نتیجه ای حاصل نمی شود و انتقادها در بیشتر مواقع سازنده نیست.

بیایید در این مقاله اول دلیل نقد کردن را باهم بررسی کنیم تا به فرمول انتقاد و فرمول انتقادپذیری برسیم.

چرا انتقاد می کنیم

نقد یا انتقاد چیست؟ انتقاد یک نشانه و هشدار است. یک نشانه ازینکه موردی شبیه به خواسته های ما و مواردی که در دنیای مطلوب ما قرار می گیرد، نیست. با این تعریف باید دنیای مطلوب را برای شما معرفی کنم که ار مفاهیم بسیار کاربردی معرفی شده توسط ویلیام گلسر است.

دنیای مطلوب چیست ؟

دنیای مطلوب، دنیایی است که همزمان با تولد ما در ذهن مان ایجاد می شود و ما در طول زندگی مدام در حال بازآفرینی آن هستیم و تمام تلاش ما در زندگی برای رسیدن و نزدیک شدن به این دنیای مطلوب است. در واقع دنیای مطلوب است که حال ما را در هرلحظه از زندگی کنترل می کند. اگر شرایط نزدیک به دنیای مطلوب مان باشد حالمان خوب است و در غیر این صورت آشفته و ناراحت هستیم.

در ذهن ما برای رفتار کردن ، لباس پوشیدن ، غذا خوردن ، راه رفتن ، خوابیدن و هر رفتار و عملی که فکرش را بکنید، الگویی مطلوب و ایده آل تعریف شده است. بر اساس فرض ذهنی ما تمام اطرافیان، کارمندان ، خانواده و حتی دوستان ما موظف به پیروی از این اصول هستند و اگر به هر دلیلی تصویری که از افراد و رفتارشان می بینیم با دنیای مطلوب ما مطابقت نداشته باشد، دست به کار می شویم، او را نقد می کنیم و می کوبیم تا دوباره بسازیم شاید شبیه به خواسته ما شود.

مطالعه کنید :  بوم ناب : ابزاری سریع ولی نه جایگزینی کامل

چرا نقدپذیر نیستیم

نقد برای هیچ کسی در دنیا دلپذیر نیست. مگر اینکه در این زمینه آموزش دیده باشیم. انتقاد دقیقا به مانند یک تیغ جراحی خیلی تیز می ماند که اگر به طرز استفاده از آن آگاه نباشیم، قطعا به خودمان و ارتباطی که داریم آسیب خواهیم زد. ولی اگر دست جراح باشد قطعا باعث بهبود می شود. نکته ای که وجود دارد این است برای یک متخصص استفاده از تیغ جراحی آخرین گزینه است. یعنی قبل از گزینه جراحی دارو و شربت تجویز می کند و به هیچ عنوان ممکن نیست که بلافاصله سراغ جراحی برود.

اما حدودا همه ما در روابط اولین گزینه ای که به ذهنمان خطور می کند استفاده از تیغ است و نتیجه استفاده از آن کاملا مشخص است. بخاطر همین است که هیچ کس از نقد شدن خوشش نمی آید.

چطور انتقاد پذیر باشیم

خیلی از ما ادعای نقدپذیر بودن را داریم ولی در عمل هر وقت که انتقادی به ما وارد می شود، بلافاصله حالت تدافعی به خود می گیریم. اولین نکته ای که باید رعایت کنید، تغییر نگرش در خصوص انتقاد است. اگر ریشه انتقاد را در لطف و عشق طرف مقابل به ما بدانیم، دیگر حالت تدافعی به خود نمی گیریم چرا که انتقاد طرف مقابل را به شکل هدیه ای می بینید که سعی در رشد و ارتقا شخصیت شما دارد.

فرمول انتقادپذیری

چگونه نقد کنیم

چطور انتقاد کنیم

انتقاد سازنده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *