عادت چیست : راهکارهای تغییر عادت و ترک عادت

عادت چیست

وقتی شخصی به دنبال همچین مقاله ای برای مطالعه است، نشانه بسیار خوبی از میل به پیشرفت و رشد است. به شما تبریک می گویم که به دنبال تغییر عادت هایتان در زندگی و رسیدن به موفقیت هستید. در این مقاله چند سوال اساسی در خصوص عادت را باهم بررسی خواهیم کرد و به شما راهکارهای فوق العاده ای برای تغییر یا ترک عادت هایتان خواهم داد.

عادت چیست

عادت در واقع حالت خلبان خودکار مغز ماست که روندهایی که شما در زندگی دارید را سیو می کند. وقتی یک مجموعه رفتار به عنوان عادت در مغز من و شما سیو می شود برای انجام آن دیگر نیاز به فکر کردن ندارید و به صورت اتوماتیک انجام می شوند.

آیا عادت خوب است

عادت ها بی نظیرند. واقعا کلمه خوب برای عادت کافی نیست. زندگی ای را تصور کنید که مجبور باشید هر روز صبح مدل از زمین برخواستن را تمرین کنید. یا در را باز کردن، صحبت کردن، غذا خوردن، دستشویی رفتن و … همه رفتارهایی که بدون توجه در زندگی روزمره انجام می دهیم. بله تمامی این رفتارهای ریز و درشت در زندگی ما توسط همین خلبان خودکار کنترل می شود.

عادت ها چطور ساخته می شوند

درونی ترین قسمت مغز که با عنوان ساقه مغز نیز شناخته می شود، مسئول عادت‌سازی و مدیریت کردن روزمره ماست. اسم دیگر این قسمت از مغز، مغز قدیم یا خزنده نیز هست.

چرا مغز خزنده ؟

چون حتی خزندگان نیز این قسمت از مغز را دارند. بله درست متوجه شدید، حیوانات نیز عادت سازی می کنند. اصلی ترین وظیفه این مغز حفظ بقاست. حفظ بقا در صورت ممکن خواهد بود که بدن ما کمترین میزان ممکن از انرژی را مصرف کند. عادت‌سازی هم بهینه ترین حالت مصرف انرژی است.

عادت‌خوب و عادت‌بد

اصلی ترین مشکل ما دقیقا مربوط به همین قسمت است. مغز خزنده قدرت تشخیص خوب از بد را ندارد و هر فعالیتی را که با یک روند مشخص تکرار شود به عنوان عادت ذخیره می کند و از همین جا مشکلات ما شروع می شوند.

آیا می توان عادت‌ها را تغییر داد

در واقع فقط می شود عادت‌‌ها زا تغییر داد و قابل حذف نیستند. احتمالا برای شما پیش آمده باشد یا در نزدیکان تان دیده باشید که شخصی که مدت ها سیگار را ترک کرده بود، اتفاقی و با یکی دوبار تفریحی کشیدن دوباره سمت سیگار رفته باشد. در واقع هیچ عادتی از مغز ما پاک نمی شود و با عادت‌های دیگری که ما انتخاب می کنیم جایگزین می شوند.

مطالعه کنید :  برای حل مشکلات زندگی چه کنیم

برای ترک‌ عادت چه باید کرد

همان طور که در قسمت قبلی اشاره کردم، باید هر عادتی که با تکرار آن دچار دردسر شدید را با یک عادت دیگر جایگزین کنید. برای یاد گرفتن روش جایگزینی عادت‌ها اول باید چرخه عادت را یاد بگیرید.

چرخه عادت

هر عادت از سه جز تشکیل می‌شود:

  1. محرک
  2. رفتار
  3. پاداش

محرک هرآن چیزی است که شما را به یاد عادتی که دارید بیاندازد و می تواند شخص خاص، مکان خاص، زمان خاص یا حتی احساس خاصی باشد.

رفتارها در واقع شامل همان مواردی می شود که ما معمولا به عنوان عادت می شناسیم. سیگار کشیدن، خودارضایی، پرخوری و … همگی رفتارهایی هستند که به ازای محرک خاصی در وجود ما فعال می شوند.

پاداش در واقع اصلی ترین جز چرخه عادت است. تمام هدف و تلاش مغز ما در مسیر عادت‌سازی رسیدن به پاداش مطلوبی است که مدنظر دارد. پاداش ها را می توانید در قالب حس شادابی و خوشحالی رفع هر نوع نیازی در هرم مازلو در نظر بگیرید.

حالت های مختلف تغییر عادت

۱ – از بین بردن محرک

اولین حالت از بین بردن محرک است که در خیلی مواقع غیر ممکن است و من پیشنهاد نمی کنم. از بین بردن یا فرار از محرک یعنی اگر همیشه با شخص خاصی سیگار می کشیدید و دیدن او این عادت را زنده می کند، با او قطع ارتباط کنید. اگر در خانه تنها می شدید خودارضایی می کردید،‌دیگر هیچ وقت تنها در خانه نمانید. اگر با شنیدن بوی قرمه سبزی تحریک به پرخوری می شوید دیگر سراغ سفره ای که قرمه سبزی دارد نروید.

همان طوری که گفتم در بسیاری از عادت ها شدنی نیست.

۲ – تغییر رفتار به صورت خودخواسته

در واقع بنیادی ترین حالت تغییر عادت به این شکل است. پیش شرط این مدل زمان گذاری برای شناخت دقیق عادت های شماست. باید یک جلسه با خودتان بگذارید و بررسی کنید که اجزای عادت شما چیست. خیلی دقیق محرک ، رفتار و پاداش را شناسایی کنید تا بتوانید تغییر بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *