عامل موفقیت در زندگی

عامل موفقیت

بسیار ارزشمند است که به دنبال عامل موفقیت در زندگی خود هستید. امروز دقیقا ۸ سال از روزی که من اولین بار با این مفاهیم آشنا شدم می گذرد. من هم خیلی تلاش کردم که عامل موفقیت اصلی را شناسایی و در زندگی پیاده سازی کنم. اما الان تصور اینکه فقط یک مورد عامل موفقیت داشته باشیم برای من تصور فانتزی و خنده‌داری است. موفقیت به موارد متعددی وابسته است. مجموعه ای از عوامل موفقیت را خلق می کنند. همراه من باشید تا در این مقاله برخی از مهم ترین عوامل را باهم بررسی کنیم.

مسئولیت تمام و کمال زندگی را به عهده بگیرید

یکی از متداول‌ترین افسانه‌ها خصوصا بین دخترخانم‌های عزیز این است که کسی از راه خواهد رسید و شادی دائمی و روابط شاد و اوقات فراغت بسیار مهیج را برای ما رقم خواهد زد. یا در بین آقایان عادت کرده ایم علت وقایع ناخوشایند زندگی را به چیزی خارج از خودمان نسبت بدهیم. در کل ما هرچیز و یا هرکسی که بتوانیم برچسب مقصر بودن روی آن بزنیم مقصر می دانیم جز خودمان! هیچ وقت نمی خواهیم ببینیم که مشکل واقعی خودمان هستیم.

داستان ما شبیه مردی است که زیر نور چراغ برقی زانو زده بود و به دنبال وسیله ای میگشت. رهگذری با هدف کمک کردن به او ملحق شد تا به دنبال گمشده او بگردند. رهگذر بعد از یک ساعت گشتن به آن مرد گفت: « همه جا را گشتیم. مطمئنی همینجا گمش کردی؟ » مرد جواب داد: « نه در خانه آن را گم کردم. زیر این تیر نور بیشتری داشت ترجیح دادم اینجا را بگردم.»

آیا وقت آن نرسیده به داخل خانه برگردی و دلیل شکست ها و نرسیدن ها را در داخل جستجو کنی؟ این فقط شما هستید که در قبال زندگی تان مسئولید. دولت، رئیس، مشتری، دلار، آب و هوا یا همسر نباید برای هیچ کدام در رسیدن به نتایج دلخواه تکیه کنید. مسئولیت تمام و کمال زندگی به عهده شماست.

اشارهانگشت اشاره

هر زمانی که انگشت به سمت عاملی جز خودتان در زندگی برای پیدا کردن مسئول و مقصر می برید، سه انگشت مستقیما به شما اشاره می کند. پس اگر می خواهید زندگی رویایی خودتان را خلق کنید، باید مسیولیت ۱۰۰% زندگی خود را به عهده بگیرید. این یعنی همه بهانه ها و داستان هایی که از قربانی شدن تان برای بقیه تعریف می کنید را داخل زباله بیاندازید. باید برای همیشه دلایلی که چرا تا به الان به موفقیت نرسیده اید را کنار بگذارید. گذشته گذشته است. مهم این است که بعد این فقط شما مسئولید ولا غیر.

مطالعه کنید :  همه چیز در خصوص نوپای ناب ( The Lean Startup )

من روی بعضی چیزها کنترل ندارم

قرار نیست خالق تمام اتفاقات و رویدادهای زندگی باشید. در واقع نتایج از واکنش شما به رویداد ها به دست می‌آید. تا به اینجا در برابر رویدادهای زندگی تان چگونه واکنش نشان داده اید؟ یک دیدگاه این است که اتفاق را بابت نتیجه نگرفتن مقصر بدانیم. دیدگاه دیگر این است به راحتی واکنش خود را نسبت به رویدادها تغییر دهید تا نتایج دلخواه خود را به دست بیاورید.

متاسفانه ما آنقدر به رفتارها و واکنش هایمان عادت کرده ایم که اصلا متوجه نیستیم می توانیم رفتارمان را تغییر دهیم. به قول جک کنفیلد استاد بزرگ موفقیت ما در واکنش های شرطی خود فرو رفته ایم. ما دسته ای بازتاب شرطی هستیم که خارج از کنترل و نظارت ما عمل می کنند. برای کنترل واکنش هایتان لازم است کنترل مجدد افکار و رفتارهای روزانه خود را به دست بگیرید و به صورت ارادی درآید.

با اولین عامل موفقیت آشنا شدیم. الان وقت عملیاتی کردن آن در زندگی تان است. قبل ازینکه به ادامه مطالعه بپردازید قلم و کاغذ برداشته و در این مورد به خودتان تعهد بدهید که دیگر تمام مسئولیت زندگی تان را به عهده خواهید گرفت و به گفته استفان کاوی روی نقطه عاملیت خود خواهید ایستاد. تاریخ و امضا فراموش نشود. به تعهد خود ارزش قائل شده و در کاغذ ارزشمندی آن را ثبت کنید. نه در پشت بلیط و دفترچه یادداشت و …

4 دیدگاه برای “عامل موفقیت در زندگی

  1. کیا گفته:

    سلام واقعا برام مفید بود اینجارو هم با اجازتون تو موبایل سیو کردم و هم برای دوستم تو واتساپ فرستادم هم اینجارو ببینه وهم نگاهی به سایتتون بندازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *